Pierwsza pomoc przedmedyczna

Pracodawca jest odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy, dlatego odpowiada za zapewnienie w nim punktów pomocy, apteczek oraz wyznaczenie osób odpowiedzialnych za udzielenie pierwszej pomocy.

Celem naszych szkoleń z tematyki pierwszej pomocy przedmedycznej jest przekazanie wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu postępowania i reagowania w sytuacjach zagrażających ludzkiemu zdrowiu i życiu. Program szkolenia uzgadniany jest z pracodawcą tak, aby zawsze był w pełni dostosowany do warunków występujących w zakładzie pracy.

Szkolenia prowadzone są przez czynnych zawodowo ratowników medycznych, którzy dbając o jakość prezentacji korzystają z filmów oraz fantomów szkoleniowych. Podczas zajęć zapoznajemy także kursantów z działaniem automatycznego defibrylatora AED.

OGÓLNY PROGRAM KURSU OBEJMUJE:

  • podstawy prawne udzielania pierwszej pomocy
  • zasady udzielania pierwszej pomocy
  • pozycja bezpieczna
  • resustytacja krążeniowo-oddechowa osoby dorosłej i dzieci
  • zadławienia
  • postępowanie ratownicze przy: krwotokach, złamaniach, amputacjach, oparzeniach, porażeniu prądem
  • urazy kręgosłupa
  • omdlenia, napad drgawkowy, ból w kladce piersiowej
  • apteczka pierwszej pomocy

Ratuj życie

Zaledwie sekundy decydują o skuteczności podejmowanych działań ratunkowych.

Daj przykład

Każdy z nas powinien znać podstawy udzielania pierwszej pomocy, nie tylko w pracy.

Twoje korzyści

Pomóż pokonać strach w udzielaniu pierwszej pomocy i uratuj czyjeś życie. Nasze szkolenia gwarantują:

  • najważniejsze informacje podane w przyjazny i łatwy sposób

  • zakres szkolenia dostosowany do każdego zakładu pracy

  • kadrę szkolącą posiadającą kilkunastoletnie doświadczenie w ratowaniu ludzkiego życia

Pierwsza pomoc - jakie są obowiązki pracodawcy?

W myśl art. 209(1) Kodeksu Pracy pracodawca jest zobowiązany zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz wyznaczyć pracowników do udzielania takiej pomocy. Działania powinny być dostosowane do:
- rodzaju i zakresu prowadzonej działalności,
- liczby zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy,
- rodzaju i poziomu występujących zagrożeń.
Pracodawca, mając na uwadze m.in. rodzaj i poziom występujących zagrożeń podejmuje decyzję o liczbie pracowników, których wyznaczy do udzielania pierwszej pomocy, a także sposobie ich przeszkolenia oraz rodzaju wyposażenia.

Co grozi za nieudzielenie pierwszej pomocy?

O powszechnym obowiązku niesienia pomocy osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia życia czytamy w art. 4 Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. 2021.0.2053 t.j.). Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, nieudzielenie pomocy osobie, która znajduje się w stanie zagrożenia życia lub wystąpienia ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Nie poniesiemy odpowiedzialności za ewentualne błędy popełnione w trakcie udzielania pomocy, jeśli jesteśmy osobą niewykwalifikowaną medycznie i niestety wybierzemy nieodpowiedni sposób niesienia pomocy, w sytuacji, gdy kierujemy się dobrą wolą. Nie popełnimy również przestępstwa, jeżeli nie udzielimy pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których jest możliwa niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej, t.j. udzielenie wykwalifikowanej pierwszej pomocy (art. 162 § 2 Kodeksu karnego).
Jednakże zaznaczyć należy również, iż prawodawca nie nałożył na nas bezwzględnego obowiązku udzielania pomocy w każdej sytuacji, a w szczególności w sytuacjach skrajnie niebezpiecznych. Jak czytamy w postanowieniu Sądu Najwyższego z dnia 23 sierpnia 2016 roku (sygn. akt III KK 137/16) " obowiązek udzielenia pomocy człowiekowi znajdującemu się w bezpośrednim niebezpieczeństwie utraty życia albo doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu istnieje tylko w czasie, gdy taka pomoc była możliwa (niezależnie od jej spodziewanej skuteczności) oraz nie stwarzała zagrożenia dla udzielającego pomocy lub innych osób".